SZFI Szeminárium
Beke Dávid
(Wigner FK SZFI)
Nagyon kis méretű szílícium-karbid nanokristályok előállítása teranosztikai és kvantumtechnológiai alkalmazások érdekében

A kvantumos objektumok egyik formája a kristálybeli ponthiba, vagy centrum. Nanoméretű kristályban létrehozva, ezt a mesterséges atomot könnyen tudjuk mozgatni, és a megfelelő helyre juttatni. A felülethez közeli centrum állapotát a külső környezet erősen befolyásolja fotonokhoz, fononokhoz, vagy más atomok elektron,- illetve magspinjéhez való csatolódás révén. Segítségükkel akár nanométeres pontossággal feltérképezhető a vizsgált rendszer, pl. hőmérséklet, pH, potenciál változása sejtekben, vagy akár egy élő szervezetben, vagy kimutatható egyéb markerek jelenléte. Mindez megfelelően alkalmazva új típusú diagnosztikai és terápiás eljárások kifejlesztését teszi lehetővé és lehetségessé válik a betegségek diagnosztizálásának, vizualizálásának, terápiájának és a terápia hatásának nyomon követése egyetlen folyamatban. Ez a teranosztika.

A divakancia SiC-ban pl. infravörös fénnyel manipulálható, nagy dekoherenciaidővel rendelkező centrum, amely alkalmas in-vivo diagnosztikai és telekommunikációs eszközök fejlesztésére. Előadásomban bemutatom a szilíciumkarbid alapú nanostruktúrákon végzett korábbi vizsgálatainkat, és megmutatom, mindez hogyan kapcsolható napjaink új kihívásaihoz.

2018. június 5. kedd, 10.00
Wigner FK SZFI, 1. ép. 1. em. nagy előadóterem