A POSTFILTER BEÁLLÍTÁSAI

A Postfilter a KFKI Telephely Mail-kapugépeire kidolgozott levélszemét-szűrő rendszer, Kadlecsik József alkotása, amely több különböző elven működő szűrőt foglal egységbe. Használatával eredményesen csökkenthető a kapott spam-üzenetek száma.

Ez a leírás azok számára lehet érdekes, akik úgy érzik, hogy túl sok spam-levelet kapnak.

Tartalom

Bejelentkezés
A spam szűrő beállításának javasolt menete
Alternatív levélcímek
Virtuális E-mail címek

Bejelentkezés

A KFKI Postfilterbe a https://www.kfki.hu/cgi-bin/postfilter.cgi lapon jelentkezhet be. Figyelem! Az itt kért jelszó nem azonos az ön levelezéshez használt jelszavával! Ha még nem állított be jelszót a spamszűrőben, akkor először küldessen E-mail címére a bejelentkező lap alján található jelszóküldővel egy ideiglenes, egyszer használatos jelszót. A jelszónak rövid időn belül meg kell érkeznie egy E-mail üzenetben. A bejelentkező lapon az ideiglenes jelszó elküldése után megjelenik egy üzenet, hogy a jelszó elküldésre került, és a bejelentkezés E-mail cím rovatába beíródik az ön által megadott E-mail cím. Írja be a kapott jelszót, és nyomja meg a Bejelentkezés gombot.

Mivel a Postfilterben használt jelszó használható a KFKI levélküldő szerver elérésében, valamint az intézeti hálózat közvetlen elérésénél (VPN), ezért javasoljuk, hogy állítson be magának végleges jelszót a Postfilter főmenüjének Jelszó változtatás menüpontjában.

A spam-szűrő beállításának javasolt menete

Többen azért nem kapcsolják be a spam-szűrést, mert attól félnek, hogy értékes leveleket veszítenek miatta. Sajnos a szűrő időről időre valóban kiszűr olyan leveleket, amelyekre szükségünk volna, ez azonban minimalizálható a kivétel-lista és az automatikus fehér lista megfelelő használatával.

A kivétel-lista (fehér lista) azon e-mail cimek, cimcsoportok listája, amelyekről minden szűrés nélkül meg akarom kapni az érkező leveleket. Ezeket a címeket, címcsoportokat egyenként kell bevinni a szűrő megfelelő részébe.

Az automatikus fehérlista azt jelenti, hogy az összes általunk küldött levél cimzettje automatikusan felkerül a kivétel-listánkra, vagyis a tőlük érkező összes levelet feltétlenül meg fogjuk kapni.

A következő sorrendet követve minimalizálhatja az elveszített értékes levelek számát:

  1. Készítsen egy e-mail cimlistát fontosabb levelezőpartnereiről (user@domain.nev vagy teljes intézetek esetén *domain.nev alakban, ahol domain.nev a levélcímek @ -tól jobbra eső részének közös része, pl. kabai@ludens.elte.hu és kovacs@governor.elte.hu esetén a *elte.hu).
  2. Jelentkezzen be a Postfilterbe, majd a főmenüben keresse meg a Spamszűrési beállítások részt. Ellenőrizze, hogy a megfelelő levélcím legyen beállítva, majd kattintson az A kiválasztott E-mail cim adatait betöltöm gombra.

  3. A Spam-szűrési beállítások közül válassza a Minimális szűrést vagy a Közepes szűrést. Mindkét beállítás bekapcsolja az automatikus fehér listázást.

  4. Nyomja meg a Kérem a szőrési beállításaim módositását gombot.
  5. A Kivétel-lista rovatban egyesével írja be az összeállított listát fontosabb levelezőpartnereiről.

  6. Használja a rendszert így beállítva néhány napig/hétig, hogy az automatikus fehérlista feltöltse kivétel-listáját, majd állítsa át a szűrést tetszés szerint szigorúbbra.
  7. Az, hogy az egyéni beállításoknál milyen szűrőket kapcsol be, erősen függ SPAM-emailjei számától. Javasolom legalább az 1. (spammer-csapda), 2. (DHA támadók adatbázisa), 3. (lokális tiltólista), és 4. (szürke lista) bekapcsolását. Nagyobb számú spam esetén célszerű lehet a nemzetközi spam-adatbázisok szerinti szűrés bekapcsolása is.

    A legtöbb téves szűrés a DNS-bejegyzéseket vizsgáló szűrőkből (5., 11., 12.) származik. Szerencsére az ezen szűrőkkel kiszűrt leveleket a küldő kiszolgáló még napokig újra küldi, így akár ezeket a szűrőket kikapcsolva, akár a küldő E-mail címét kivétellistára téve a kiszűrt levelet megkaphatja.

    Győződjön meg arról is, hogy a 13. (napi összesítő) és a 14. (automatikus fehér lista) be legyen kapcsolva.

2. Alternatív levélcímek

Több kolléga panaszkodott, hogy beállitották a KFKI spamszűrőt a legszigorúbb szűrési feltételekkel, de ettől nem csökkent a beérkező spam-levelek száma. Ennek oka az is lehet, hogy néhányunknak több, ma is érvényes levélcime is van (akár munkahely-változtatás, akár az intézet levélkiszolgálójának átnevezése során keletkeztek, vagy lehetnek külső saját levélcímek is, amelyekről a levelek átirányítódnak az itteni címére). Az utóbbi esetben segít, ha megszünteti nem használt, külső levélcímeit. Amennyiben vannak régebbi belső (telephelyi) E-mail címei, azok Spam-szűréseinek kezelését összekapcsolhatja.

Térjen vissza a Postfilter főmenüjébe, és keresse meg az Alternativ e-mail cimeim részt. Egyesével írja be régebbi (telephelyi) e-mail cimeit (pl. user@szfki.hu esetén user@mail.szfki.hu, user@mail.szfki.kfki.hu, user@power.szfki.kfki.hu). A visszaélések elkerülése érdekében minden e-mail cím beírása után e-mailben egy azonosító kulcsot fog kapni, és a Postfilter menüjében megjelenik egy kulcs-kérő rész, amibe a kapott kulcsot beírhatja. Ezzel megerősíti, hogy az önéhez hozzákötni kívánt levélcím valóban az ön e-mail cime.

3. Virtuális e-mail címek

Gyakran áll elő olyan helyzet, hogy valamilyen tartalom-szolgáltatónál regisztráltatnia kell magát (pl. on-line újság-előfizetés, letöltések, on-line vásárlás, csevegés (chat), blogok, stb. céljából), de nincs semmi garancia arra, hogy a tartalom-szolgáltató nem adja tovább e-mail cimét a spam-küldőknek. Ilyen esetekben célszerű létrehozni egy ideiglenes e-mail cimet, amit később, ha túl sok spam-levél érkezik rá, egyszerűen megszüntethet. Ezt a Postfilter rendszer főmenüjében, a Virtuális e-mail cimeim rovatban teheti. Írja be az új levélcimet

jelenlegi.levelcim.kukac.elotti.resze-VALAMILYENSZÖVEG@jelenlegi.levélcím.kukac.utáni.része

alakban (pl kemenes@szfki.hu esetén kemenes-324@szfki.hu, vagy kemenes-ujsag@szfki.hu). Figyelem! A teljes új levélcímet kell megadnia, nem csak a változtatást, vagy a @ előtti részt! A Kérem a virtuális cim létrehozását gomb megnyomása után az új levélcim máris használható, az erre a cimre érkező leveleket a rendszer automatikusan továbbitja a létrehozó felhasználónak (a példában kemenes@szfki.hu). Ugyanott lehet megszüntetni is a virtuális levélcimeket, ha már nincs rá szükség, vagy ha túl sok spam jön rá. Nyilvánvaló, hogy az új ideiglenes levélcímre nem ugyanazokat a spam-szűrési feltételeket állítjuk be, hanem vagy semmilyen vagy minimális szűrést.

 

 

Selmeci Béla